Nextus Social Learning, la plataforma educativa que porta el documental a les aules, ha estat distingida amb el Premi FAR del diari ARA en la categoria de transformació en l'educació. El guardó es va lliurar el 15 d'octubre de 2026 al MACBA, en la primera edició d'uns premis que reconeixen iniciatives tecnològiques amb impacte social.
Des dels serveis d'Empresa i Innovació de Sant Feliu ens sumem al reconeixement a un projecte que fa anys que manté vincles amb l'ecosistema d'innovació de la ciutat. La Torre del Roser, Innpulso Emprende, les Festes de Primavera, els programes de talent o iniciatives com FEM Visibles formen part d'una relació amb diversos capítols, que avui adquireix un sentit encara més especial.
Representants de NextUs al lliurament dels Premis FAR 2026. Fotografia: Pere Virgili / ARA.
Quan el documental entra a classe
Nascuda com a iniciativa educativa de DocsBarcelona, Nextus ofereix fragments de documentals i propostes didàctiques per treballar matèries curriculars i qüestions d'actualitat. L'objectiu no és només projectar una pel·lícula: és generar preguntes i ajudar l'alumnat a construir un criteri propi. Segons les dades recollides per l'ARA, la plataforma supera els 1.000 centres educatius i els 16.000 docents registrats, ha arribat a més de 250.000 alumnes i disposa d'un catàleg de més de 2.000 recursos educatius.
| +1.000centres educatius | +16.000docents registrats | 250.000alumnes |
Dades d'abast publicades pel diari ARA, octubre de 2026.
Nextus i Sant Feliu en tres moments
| 2024 | Projectar el talent. Nextus representa Sant Feliu a Innpulso Emprende i participa en iniciatives de mentoratge. |
| 2025 | Compartir coneixement. Taller d'intel·ligència artificial i ètica a les Festes de Primavera, a l'Espai Innova de Can Bertrand. |
| 2026 | Innovar i donar visibilitat. DocIA es presenta a CO-Innova; Nextus participa a FEM Visibles i en activitats educatives municipals. |
Una relació de llarg recorregut amb la Torre del Roser
La vinculació de Nextus amb Sant Feliu no s'explica amb una única visita ni amb una fotografia de grup. El seu pas per la Torre del Roser i la relació amb Sant Feliu Innova formen part d'un recorregut més ampli, vinculat als espais municipals d'innovació, les connexions professionals, les oportunitats de projecció i el retorn de coneixement a la ciutat.
El maig de 2024, Nextus va ser la iniciativa escollida per representar Sant Feliu a Innpulso Emprende, la trobada estatal que connecta ciutats innovadores i empreses emergents. A més, la seva vinculació amb l'emprenedoria local ja venia d'abans: havia participat en l'entorn Explorer Sant Feliu amb PartyPay i també havia compartit experiència en formacions i mentories per a projectes emprenedors.
El pas per la Torre continua trobant expressions concretes. Aquest 2026, el propi equip de Nextus va documentar una sessió de treball a CO-Innova Sant Feliu amb investigadors de DataScienceUB i un representant d'ACCIÓ, en què es va presentar una primera demostració de DocIA. El projecte incorpora eines d'intel·ligència artificial generativa a la plataforma educativa. La reunió és una imatge actual d'aquesta relació, però no n'és el principi ni la totalitat.
L'equip de Nextus presenta el projecte DocIA a la Torre del Roser amb DataScienceUB i ACCIO. Fotografia: Nextus
La innovació també surt al carrer
Un bon exemple d'aquest retorn és la presència de Nextus a les Festes de Primavera de 2025. El 10 de maig, dins l'espai d'innovació 'Made in Sant Feliu' a la Nau de les Sedes de Can Bertrand, l'equip va oferir un taller sobre intel·ligència artificial i ètica. La iniciativa formava part de l'Espai Innova 'Del tèxtil al tech', que acostava a la ciutadania propostes tecnològiques i d'innovació.
Activitat de NextUs a l'Espai Innova de les Festes de Primavera de 2025.
La relació ha arribat també a l'àmbit escolar. El 2026 l'Ajuntament ha contractat a Nextus tallers basats en documentals per treballar el pensament crític dins del Programa Municipal d'Activitats Educatives, una proposta amb projecció exterior que també troba aplicació en activitats educatives de la ciutat.
Les protagonistes de Nextus, també a FEM Visibles
La ciutat també ha contribuït a posar cara i veu al projecte. Isabel Minguillón i Patrícia Huguet van protagonitzar un episodi de FEM Visibles, la sèrie del programa Role Models 3.0 impulsat pels ajuntaments de Sant Feliu, Sant Joan Despí i Sant Just Desvern. En aquesta conversa comparteixen la seva experiència en l'audiovisual, els reptes d'emprendre i el valor de començar i evolucionar.
Sant Feliu celebra els projectes que fan camí
El Premi FAR arriba en un octubre amb altres reconeixements vinculats a la innovació de Sant Feliu. TORCH Smart Urban Solutions, que ha desenvolupat i provat solucions tecnològiques a la ciutat, ha guanyat el BNEW Award 2026 a la millor startup del vertical Energy. D'altra banda, el model de CO-Innova_LAB ha estat incorporat al Banc de Bones Pràctiques dels Governs Locals per la seva manera de connectar projectes i espais reals de prova.
TORCH Smart Urban Solutions, reconeguda al BNEW 2026 com a millor startup del vertical Energy. | El model de CO-Innova_LAB ha estat incorporat al Banc de Bones Pràctiques dels Governs Locals. |
Notícies relacionades